Erkekler Ağlamaz

LewisHowesLewis Howes’un son kitabı “Erkekliğin Maskesi”, yenilmez erkeklerin tabularla örülmüş maskelerini deşifre etmekte.

Lewis Howes. Başarılı Amerikalı futbolcu, genç girişimci, çok okunan yazar.

Hayatı boyunca sporcu kimliğiyle öne çıkmış, lise yıllarında iki spor dalında başarı kazanmış, daha sonra profesyonel olarak futbol oynamış, herkesin takdir ve gıpta ettiği göz önünde bir kişi.

Erkekliğin Maskesi kitabının websitesinde okurlarına yazdığı mektupta şöyle diyor: “Bir atlet olarak yetiştiğim tüm çocukluğum; soyunma odasından, koçlarımın bana tekrar tekrar söyledikleri, toplumun kabulleri ve medyanın “erkek olmanın” ne olduğu ya da ne olması gerektiği normlar üzerine kuruldu.” Hiç tanımadığı bir adam tarafından henüz beş yaşındayken cinsel tacize uğramış olan Howes, bu gerçekle son zamanlara kadar yüzleşmemiş, tüm öfkesini, nefretini, savunma mekanizmasını içinde büyütmüş. Kaybetmemek ve sapasağlam ayakta kalmak için hep savaşçı bir ruha sahip olmuş. Olabileceği en iyi atlet olmak için çok çalışmış.

Dışarıdan bakıldığında, bir insanın bu dünyada sahip olmak isteyeceği her şeye sahip: Başarılı bir kariyer, New York Times listesinde en iyi kitaplar arasında bir kitap, dünyaca ünlü bir podcast, milyon dolarlık bir şirketin patronu olmak… 32 yaşında her şeyin zirvesindeymiş ancak yalnız kaldığında birşeylerin eksik olduğunun farkındaymış, kimseyle samimi olmadığını, derin bir bağ kuramadığını biliyormuş. Geçmişte çoğu zaman duygularını yok saymayı tercih etmiş, kendi kendinin yumuşamasına, hatta en ufak bir duygu kırıntısı göstermesine izin vermemiş. Kendine hep katı olmuş.

En çok satanlar listesindeki kitabı “The School of Greatness”in tanıtım turunda, yalnızlığı o kadar baskın gelmiş ki, bir şeyleri değiştirmek için harekete geçmeye karar vermiş. Bir şeyleri farklı yapmanın tek yolunun radikal bir değişiklik yapmak olduğunu biliyormuş, o kendini “en güçlü” adam olarak gösteren maskeleri bir bir çıkarmanın zamanı geldiğini de… Önce o maskeleri belirlemeli ve onlardan birer birer kurtulmalı. Bu kendi ruhunu inceleme süresinde psikologlardan, araştırmacılardan, Tony Robbins, Alanis Morissette ve Ray Lewis gibi ünlü isimlerden eğitimler ve tavsiyeler almış, onlarla uzun konuşmalar yapmış. Bu uzun seansların sonucunda, erkeklerin kendi kendilerine yarattıkları bu maskeler yüzünden zorlandıklarını ve kendilerini özgürleştirebilmeleri için bu maskelerden kurtulmaları gerektiği sonucuna varmış.

Peki, Howes gibi birçok başarılı erkeğin arkasına saklandığı bu maskeler neler?

Erkeklerin maskeleri

Dayanıklılık maskesi

Erkeklerin güçlü ve yenilmez olma zorunluluğu, duygularını sürekli yönetme ve baskılama zorunluluğunu da beraberinde getirmekte. Ağlamaya, acı çekmeye ve hislerini göstermeye yer yok. Dolayısıyla, erkeğin dünyanın geri kalanıyla arasına kalın bir duvar çekmeye ihtiyacı var, bu duvar sayesinde kendini koruyabilecek, hissettiği duyguları hissetmiyormuş gibi yapabilecek. Dayanıklılık bir maske giydiğinden, zayıflığı incelenmek, yargılanmak ve red edilmeye davetiye olarak görür. Anca bu maskenin farkına varıp çıkarmayı kabul ettiğinde, duygusal anlamda özgürleşecek, daha derin ilişkiler yaşamaya hazır olacak ve kendi iç dünyasını iyileştirmeye başlayacaktır.

Atlet maskesi
Bir erkeğin kendini göstermesi ve diğerlerinden farklı olduğunu kanıtlaması için en ideal yer spor sahasıdır. Erkek modern zamanın gladyatörü haline gelir; silahı ölüm değil domine etmektir. Spor erkeğin kendini kanıtlama aracıdır. İyi bir sporcu iyi bir adamdır, o kadar. Formda olabilmek için saatlerini spor salonunda geçirir. Bu sürekli olarak sakatlıklarla, ağrıyla ve korkularla mücadele etmek demektir. Tüm engellere rağmen başarılı olmalı, oyunu kazanmalıdır. Ve eğer ki, bir erkek sporda başarılı değilse, sporu severek ve oyunla ilgili herşeyi bilerek kendinin sporcu olmamasını konpanse etmeye çabalar.

Varlık maskesi

Bir erkeğin banka hesabında ne kadar parasının olduğu o adamın değerini ortaya koyar. Erkeğin bu paraları kazanması için ne kadar çok çalıştığını - zaman zaman kuralları esnettiğini - göstermenin ötesinde, yaşam tarzıyla ne kadar zengin olduğunu çevresine göstermelidir. Arabaları, saatleri, evleri ve tüm bunları sosyal medyada cömertçe paylaşması erkeğin kim olduğunu belirler. Erkek sahip olduklarından ibarettir.

Seksilik maskesi
Bir alfa erkeği Don Juan’dir, Casanova’dır, kac kadınla beraber olduğu banka hesabı kadar önemlidir. İlişkiler mi? İlişkiler bu maskeyi takan erkeğe uygun değildir, ancak daha zayıf erkeklere göre olabilir ilişkiler: çapkınlığı bırakanlar ve bir kadınla ömürlerini geçireceklerine inananlar. Gerçek adam kadınlara aşık olur sonra onları terk eder, kadınlar ise onları hiç unutmaz!

Agresiflik maskesi

Erkekler doğaları gereği agresiftirler. Onlar sağlamdırlar, şiddete eğilimlidirler, sinirlendiklerinde ya da istedikleri birşeyi gördüklerinde saldırırlar ve istediklerini alırlar. Nefret duyarlar, düşmanları vardır. Tabii ki asabidirler, birşeyleri kırarlar, yumruk yumruğa kavgalara karışırlar. Avcıdır onlar, toplayıcı değil. Bunun aksini düşünen erkek erkek değildir ve dünyayı zayıf bir yer haline getirdiğinden dolayı suçludur.

Joker maskesi

Erkeğin gelişmiş bir espri yeteneği vardır. Bu sayede, kendisine yöneltilen her türlü eleştiriyi geliştirebilir ve soru işaretlerini giderebilir. İroni ve kuşkuculukla kendinin ne kadar üstün olduğunu gösterebilir. Bunlar kendilerini yumuşatmak veya kendileriyle bağ kurmak için çevrelerinden gelen saldırılara karşı geliştirilmiş entellektüel silahlardır. Eğer joker maskeli bir erkeğin sizi içeri almasını istiyorsanız, kapıyı vuran ve “kim o?” şakası yapan birini bekleyin, kapıyı ilk çalışta kocaman açanı değil.

Korkusuzluk maskesi

Bir erkek korku duymaz. Riskler alır. Bu riskler tüm biriktirdiği parasını pek bilinmeyen ancak borsacıların büyük getiriler sağlayacağını vaad ettiği şirkete yatırmak da olabilir, kayalıklar arasında dalış yapmak da, bilinçsiz kalacak kadar sarhoş olmak da… Korkusuz erkek yapmakla meşguldür, sonrasını, yaptığının sonuçlarını düşünmek için zamanı yoktur. Bu bakış açısıyla kadınların ve beta erkeklerin problemleri olabilir ama gerçek erkekler herşeyi kontrol altına alır. Korkusuzdurlar… onlara hiçbirşey olmaz!

Her şeyi ben bilirim maskesi
Bir erkek sadece fiziksel açıdan dominant değildir, entelektüel açıdan da dominanttır. Eğer bir konuyu anlamıyorsanız, bir erkek size anlatmaktan mutluluk duyacaktır, uzman olduğu veya olmadığı her konuda. En iyi okulları bitirmiştir, haberleri her gün takip eder, tüm cevaplar ondadır. Kesinlikle sizin yardımınıza ihtiyacı yoktur. Her şeyi o bilir.

Alfa maskesi
En basit şekilde, iki tip erkek vardır: alfa ve beta, kazananlar ve kaybedenler. Hiçbir adam kaybeden olmaya katlanamaz. Erkek her zaman kontrolde olmalıdır, her zaman dominant taraf olmalıdır, hiçbir zaman bir kadının veya beta erkeğin yapacağı bir şeyi yapmamalıdır.

Kısacası, erkek adam hep ayaktadır, devrilmez, yalpalamaz, dimdiktir. En azından birileri bakarken sendelemez. En ufak bir zayıflık göstermek ona yakışmaz. Bu toplumun ona biçtiği roldür. Bu rolle beraber korkunç bir yükün altına girer ve bu maskeleri çıkarma cesareti göstermediği sürece bu ağırlıkla hayatını yaşamak zorunda kalır. Çevreleri bu kadar güçlü bir insana hayranlık duyar aynı bir süper kahramana asla ulaşamayacakları bir film yıldızına hayranlık duydukları gibi… ulaşılamaz görürler, iş arkadaşları, patronları, sevgilileri, yıllarca evli oldukları eşleri bile olsa, tam olarak ulaşamazlar … çünkü maskeli kahraman göstermez gerçek yüzünü en yakınındaki kadına veya adama. Ancak asıl maskeleri çıkarma cesareti gösterdiğinde adam olur, erkeklik kaba kuvvetle değil, statü, varlık sahibi olmakla değil, dayanıklılık göstermekte degil, her insan gibi zaafları olabileceğini, herkes gibi hata yapabileceğini göstermekle olunur. Önce kendini keşfetmeli, dışarıya açılmalı ve kendi gibi olma özgürlüğünü ilan edebilmelidir. Cesur erkek olmak ve gerçek anlamda başarıyı tatmak için gereken budur.